A raklap ágy nem tud kimenni a divatból: masszív felépítésével gyakorlatilag tönkretehetetlen, határozott megjelenésével pedig dizájnos bútordarab. Na de milyen érvek szólnak ellene? Érdemes házilag elkészíteni? Pro és kontra raklap ágy vélemények egy profitól!
Mióta a raklap bútorok pár éve divatba jöttek, nincsen olyan lakberendezési magazin, vagy éttermi fotó, amin ne figyelne a háttérben egy-két mutatós darab. Különösen az ágy lett sikeres, ez nálunk is slágerterméknek számít, amiből egyaránt sokat készítünk bármely időszakban. Erős és strapabíró, tök jól néz ki, házilag elkészíteni pedig állítólag olcsó és jó móka. Igaz ez?
A raklap ágy olcsó?
Számításunk időpontja: 2022. május 23. Egy gyors guglizással 5-6.000 Ft-os áron már találni új raklapokat (használt raklapok is kaphatók, de olvass utána ezek veszélyeinek!). Ezek EU-s szabvány raklapok, vagyis 120*80 cm-es méretűek, vastagságuk ~15 cm. Ezekkel érdemes kezdeni, mert teherbírásuk másfél tonna, és a faanyaguk is megfelelő bútorcélokra. Vannak úgynevezett egyutas raklapok is, ezekre szokták mondani, hogy ingyen be lehet szerezni őket, azonban ezeket egyszeri használatra tervezték, és nem véletlenül. Teherbírásuk sokkal kisebb, léceik vékonyabbak és keskenyebbek, ráadásul nehéz egységes méretűeket találni belőlük. Nem ajánlottak az ágykészítésre, szenvedés lesz a vége. EU-s raklapból lehetőség szerint olyat kell választani, aminek a kockái nem préseltek, hanem tömör fából vannak (ezeket lehet normálisan csavarozni, csiszolni és festeni).
Számoljunk akkor! Egy átlagos franciaágy 160*200 cm-es. Ehhez kell… a kutyafáját! Nem jön ki pontosan a méret a raklapokból! Akkor vágni is kell, bővül a feladatlista. Jó, erre visszatérünk, de most itt állunk a raklaptelepen, egy jó nagy autóval, vagy utánfutóval, esetleg bérelt furgonnal. Az átlagos méretű ágyhoz kell 4+4 db raklap, mert azt szeretnénk, hogy a magassága is átlagos legyen, és ehhez két sor raklapot kell egymásra raknunk (így jön ki a ~30 cm, plusz majd a matrac).
Vettünk tehát 8 db raklapot, ennek ára kb. 48.000 Ft-ra jött ki. az autóbérlést nem számítjuk, valakitől szerzünk kölcsön nagy kocsit.
Irány a barkácsbolt! Itt veszünk csiszolókorongot sarokcsiszolóhoz (250 Ft/db, legyen összesen 6 db, az 1.800 Ft), 100-as és 120-as szemcseméretű kell nekünk! Tegyük fel, hogy sarokcsiszolónk (népi nevén “flex”) van, vagy azt is szerzünk valakitől. Veszünk még pár csavart, kézi csiszolópapírt, ecsetet, meg egy-két apróságot, így felkerekítjük 4.000 Ft-ra.
Jöhet a festék, itt számoljunk egy átlagos lazúrral, aminek a liter ára 5.000 Ft. Ha tényleg nagyon alaposak vagyunk a csiszolásnál, akkor elég lesz fél liter/raklap (ezt nagyon óvatosan írjuk, mert soktényezős kérdés – inkább többel érdemes számolni!). Festékköltségünk tehát 20.000 Ft.
Úgy néz ki, hogy a költésünk megáll az alábbiak szerint:
- 8 db EU-s raklap: 48.000 Ft
- barkácsáru: 4.000 Ft
- festék: 20.000 Ft
- ÖSSZESEN: 72.000 Ft
Ez kicsit rosszabbul néz ki, mint előre várható volt, nem? Várjál, most jön a java! :)
Nehéz raklap ágyat készíteni?
Összegezve? Nem. Viszont, ha a munka mennyiségét nézed, az aránytalanul sok.
Kezdjük a szükségletekkel:
- Hely, ahol dolgozni tudsz – Triviális, persze, de egy lakásban nem tudsz raklap ágyat készíteni. Kell egy műhely, vagy még inkább egy kert. A csiszolás állati poros meló, a festés pedig koszolós. Arra is számíts, hogy a raklapok nagyok, kell a hely a különböző fázisokhoz.
- Szerszámok – Fűrész, fúrógép, csavarbehajtó, csiszológép, hosszabbító, kalapács, bitfejek, szöghúzó, egyéb apróságok. Bak a festéshez, esetleg valamilyen ponyva.
- Brute force – Póver. Kraft. Erő. Izom. Öregem, emelgetni fogsz, eléggé sokat!
Lássunk hozzá! Ha nem jó a raklap adott mérete, akkor vagdosni kell. Elő a fűrészt, ess neki! A levágott elemekből kell gazdálkodj, úgyhogy ne dobd el őket. Ha levágtad a felesleget, akkor operáld szét, és matekozd össze a maradékot. Aztán jöhet a csiszolás, itt számolj bátran fél órát/raklap. – 4 óra
Most jön a portalanítás, majd a festés. Két rétegben kell fess. Ha alapos akarsz lenni, akkor a fél óra/raklap itt is legalább szükséges. – 4 óra
Mint utolsó simítás, némi szerelés következik. Ezt érdemes a helyszínen csinálni, mert egyben az ágyat nem lehet már mozgatni. Itt már röpülni fog az idő, mert hajt a lelkesedés szele, látni a végét.
Időigényünk tehát a következő:
- csiszolás: 4 óra
- festés: 4 óra
- ÖSSZESEN: 8 óra (+szerelés)
72.000 Ft-ból körülbelül egy munkanap alatt készítettünk tehát egy franciaágyat. Soha nem fog tönkremenni, a mérete többé-kevésbé olyan, amilyen nekünk kell, és a legfontosabb, hogy a saját kezünk munkája! A színét mi választottuk ki, az összes csomót ismerjük benne, és minden elemét jól ismerjük, mert a aprólékos műgonddal dolgoztunk rajta. Az ágy kényelmes, nem recseg, és elemenként másfél tonnát elbír. A barátaid elismerően csettintenek, és lesz olyan, aki rá akar venni, hogy neki is készíts egyet! Neked kell eldöntened, hogy vállalod-e még egyszer…
Raklap ágy pro és kontra vélemények
Hátrányok:
- Egyáltalán nem olcsó
- Óriási munkaigényű
- Hely kell az elkészítéséhez
Előnyök:
- Állati dizájnos
- Egyedi méret, egyedi szín
- Strapabíró, időtálló
- Ha saját magad készíted, tiéd a dicsőség! :)
Raklap ágy készítés
Elvettük a kedvedet? Te is ilyen ágyat szeretnél, de megijedtél a munkamennyiségtől, esetleg nem áll módodban magad készíteni? Ne csüggedj, mert mi megcsináljuk helyetted! Erre beállított műhellyel, sokéves tapasztalattal, rövid határidővel vállaljuk az elkészítést! Ráadásul raklap stílusban, ám minőségi, gyalult-csiszolt, élmart fenyő faanyagból, garantáltan szálkamentes kivitelben! Mit szólsz hozzá? Ezen a linken közvetlenül tudsz vásárolni, itt alul pedig bármilyen kérdést feltehetsz. Visszahívunk!