Sokan kezditek azzal, hogy teljesen natúrra, vagyis egyszerűen nyers fa színűre szeretnétek a raklapbútort, amit készítünk. A kezeletlen fa tényleg nagyon szép színű, és az illik legjobban egy csomó olyan bútorhoz, amit máshonnan szerzel be. De a raklap bútor festése során van néhány dolog, amire nem árt figyelni.
Alapfelület
Bármilyen fa bútornál elő kell készítsed a felületet, ami azt jelenti, hogy minél simábbra kell csiszold azt, és alaposan portalanítanod kell. Ezek elengedhetetlen lépések, amelyek – bevallom – igencsak megnehezítik a raklap bútor készítők dolgát, mert a raklap szálkás, nyers, koszos. Azonban a festéshez muszáj elvégezni ezeket a munkákat, így lesz a raklap bútorod mutatós és tartós.
Raklap bútor festése
Az első, és legfontosabb szempont, hogy kintre, vagy bentre szeretnéd-e a raklapbútorodat elhelyezni. Nagyon nem mindegy, hogy milyen időjárási körülmények között fogja a szerepét betölteni. Míg bent – a kávé/sör/bor/ásványvíz-foltoktól eltekintve – száraz körülmények között éli életét, kint kaphat hideget-meleget, vízpárát, napsütést, vagy extrém helyzetekben akár közvetlen esőt is.
Bentre azt javaslom, hogy valami szagtalan lazúrt válassz (tudod, ez az a festék, ami beivódik a fába, de látni engedi a szépséges erezetét és rajzolatát is), hogy ne mérgezze és büdösítse a lakásodat. Legyen vizes bázisú, annak aztán semmilyen bukéja nincsen, és mentes a toxikus anyagoktól is.
Kintre mehet az oldószeres lazúr is, de ha lazúr, akkor mindenképpen vékonylazúr legyen! Ha meg valami trükkös színt akarsz, és nem szeretnél egy vagyont kifizetni érte, akkor vegyél előre kevert színű zománcfestéket, persze olyat, ami fára is jó. Az alapozót se felejtsed el, és előre gondold ki, hogy matt, vagy fényes felületet szeretnél-e elérni. Kinti bútoroknál lakkozással tudod lezárni a rétegeket és némileg növelni a nedvességtűrő-képességüket. Arra figyelj, hogy a használt lazúrok, festékek és lakkok mind ugyanolyan oldószerűek legyenek!
És ha natúr színt akarok?
Nos igen, itt van a kérdés, amit az elején írtam. A legelterjedtebb lazúroknál kifejezetten ellenjavallott, hogy a legvilágosabb és színtelen lazúrokat kültéren használjuk. Az UV sugárzás ellen ezek a pigmentszegény festékek nem tudnak olyan védelmet biztosítani a fának, és hamar tönkremennek a bútorok. Ilyenkor a vízzáró hatás is sérül, tehát nem éri meg kockáztatni, mert egy beteg, elszürkült bútorral leszünk hamarosan gazdagabbak, egy jól működő otthonunkdíszével pedig szegényebbek :( Ne akarjuk ezt a sorsot nekik! Ha ragaszkodsz a natúr színhez, ajánlatos magas minőségű lakkal 2-3 rétegben alaposan lefesteni, de ilyenkor is számítani kell arra, hogy idővel mélyülni fog a raklap bútor színe.
Raklap bútor festése – eszközök
Ha a raklap bútor festés eszközeiről kérdeztek, akkor az ecsetet javaslom természetesen, hiszen az a legegyszerűbb, mindenhol beszerezhető eszköz, amit mindenki tud használni. Vannak különböző típusok, amelyeket a választott festéktípusnak megfelelően tudsz kiválasztani, erről érdemes megkérdezni a szakembereket a festékboltban. Ha a raklap bútort hengerrel szeretnéd festeni, akkor bizonyosodj meg arról, hogy alkalmas a festéked a hengeres felvitelre. Amúgy haladni nagyon jól lehet a hengerrel, de a deszkaélekre nem a legpraktikusabb eszköz. Festékszóróval fújni is lehet a legtöbb festéket, de erre aztán elég speciális körölmények szükségesek…
Nem bajlódnál a festéssel?
Bár egyáltalán nem az a bejegyzés célja, lehet, hogy elriasztottunk a raklap bútor készítéstől. Ha nincs helyed, szerszámod, vagy időd bútort eszkábálni magadnak, keress meg bennünket, mert mi olyan méretben és színben készítjük el a bútorodat, ahogy azt megálmodod, ráadásul nem szálkás raklapokból, hanem magas minőségű, gyalult-csiszolt, szárított és élmart fenyő faanyagból. A színezés csínja-bínja pedig a kisujjunkban van, elhiheted :)